Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СКАЗОМ

Всесвітній день боротьби зі сказом (World Rabies Day) заснований з ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом і щорічно відзначається 28 вересня і покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків.

        В  м. Харкові за 8 місяців 2020 року звернулось за антирабічною допомогою 1210 осіб (за 8 місяців 2019 року – звернулось 1460 осіб). Постраждало від тварин, які мають власників – 762 осіб, постраждало від безпритульних тварин – 414 осіб (за 8 місяців 2019 року – відповідно  897 та 498 осіб). Кількість людей, які постраждали від тварин з лабораторно підтвердженим сказом в 2020 році – 7 осіб (за 8 місяців 2019 року – 8).   Відмов від антирабічного лікування – не було (за  8 місяців 2019 року – відмовилось 17 осіб).

Сказ – вірусне захворювання, що протікає з розвитком важкого прогресуючого ураження головного і спинного мозку, що призводить до смерті хворого.

Зараження людини відбувається через укуси тварини, а також при контакті пошкодженої шкіри (рани, садна) та слизових оболонкок з інфікованою слиною. Важливо враховувати, що зараження сказом може статися від зовні здорової тварини, так як вірус з’являється в слині за 8-13 днів до прояву клінічних ознак захворювання.

Джерелом зараження людей найчастіше стають кішки та собаки, а із диких тварин – лисиці, вовки, єнотовидні собаки і різні гризуни.

Інкубаційний період сказу у людини триває від 12 до 100 днів, вкрай рідко до 1 року.  Тривалість інкубаційного періоду залежить від віку людини, реактивності організму, від стану нервової системи (перевтома, знижене харчування), від локалізації укусу, кількості вірусу, що потрапило в організм.

Виділяють три стадії захворювання.

 – період передвісників, або продроми, триває зазвичай 1-3, рідше до 7 днів. Для нього характерні загострення місцевих явищ в області укусу, зміни поведінки хворого та неврологічні розлади (в області укусу відчувається печіння або, навпаки, холод, повзання мурашок). Змінюються риси характеру і поведінка хворого (нез’ясовні страхи і тривога). Хворі скаржаться на головні болі, дзвін у вухах, безсоння. Підвищується температура від +37°С до +38°С.

період збудження характерізується проявом патогномонічних для сказу ознак: гідрофобія, аерофобія на тлі надзбудімості і нападів буйства. Боязнь води обумовлена утрудненням ковтання і дихання через спазм глотки і гортані в результаті ураження довгастого мозку. У хворого з’являються слухові і зорові галюцинації, часто загрозливого характеру. Ці прояви роблять людину агресивною, хворий поривається бігти. Стадія збудження, як правило, супроводжується лихоманкою до 40 °С.

період паралічів.   У цьому періоді хвороби збудження змінюється паралічами м’язів кінцівок, обличчя, язика, гортані, глотки, дихальних м’язів та ін. Напади фобій виникають  все рідше і рідше. Настає уявне благополуччя, однак протягом 1-2 днів настає смерть, або від паралічу дихання, або від паралічу серцевого м’яза.

Заходи профілактики та захисту від сказу:

 • Суворо дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин.
 • Щорічно прищеплюйте тварин проти сказу!
 • Вигулюйте собак в спеціально відведених місцях, не пускайте їх гуляти без нагляду.
 • Уникайте контактів з дикими та безпритульними тваринами.
 • У разі зміни поведінки домашньої тварини необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.
 • При виявленні трупів тварин повідомте про це в ветеринарну службу.
 • Не слід позбавлятися від тварини, яка покусала або подряпала людини, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження.
 • У разі укусу потрібно відразу ж ретельно промити рану водою з милом, обробити краї рани йодною настойкою, накласти стерильну пов’язку, а потім невідкладно звернутися за допомогою до медичного закладу для вирішення питання про доцільність призначення курсу щеплень проти сказу. Чим швидше постраждалий звернеться за допомогою до лікаря – тим більше шансів на успішну імунопрофілактику.

Перелік спеціалізованих травматологічних пунктів в м. Харкові, де надається медична допомога при укусах тварин:

 1. КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» ХМР, пр. Московський, 195 (тел. 725-24-62);
 2. КНП «Міська багатопрофільна лікарня №18» ХМР, вул. Краснодарська, 104 (тел. 725-51-29);
 3. КНП «Міська поліклініка №26» ХМР, вул. 23 Серпня, 23-а (тел. 725-24-12);
 4. КНП «Міська лікарня №3» ХМР, просп. Новобаварській, 90 (тел. 725-57-31);
 5. КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №25» ХМР, просп. Олександрівський, 22 (тел. 725-09-34; 725-09-38).

Більшість хворих стають жертвами власної безпечності: вважають, що укус тварини – дрібниця і не звертаються за допомогою. Проте прогноз сказу завжди несприятливий! Не відмовляйтеся від призначеного лікування і самовільно не переривайте його,  це може привести до трагічних наслідків.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту