Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ДІАБЕТОМ

Всесвітній день боротьби з діабетом був заснований Міжнародною діабетичною федерацією спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров’я в 1991 році у відповідь на стурбованість зростаючою частотою випадків захворювання на цукровий діабет у світі. У 2020 році Всесвітній день боротьби з діабетом присвячений важливій ролі медсестер в наданні допомоги хворим діабетом і пройде під девізом “Медсестра і діабет”.

Актуальність проблеми цукрового діабету зумовлена ​​масштабністю поширення цього захворювання.  Кількість людей, які страждають на діабет, зросла з 108 мільйонів в 1980 р. до 422 мільйонів в 2014 р. Глобальна поширеність діабету серед осіб старше 18 років зросла з 4,7% в 1980 р. до 8,5% в 2014 р.  Передчасна смертність від діабету зросла на 5% за період з 2000 по 2016 р.

У м. Харкові за 9 міс. 2020 року серед дорослого населення зареєстровано 42 735 хворих на цукровий діабет (за аналогічний період 2019 року – 46 133), з них вперше виявлено діабет у 2 131 (за 9 місяців 2019 року – у 2 360).  На цукровий діабет І типу страждають 2 718 дорослих, з них вперше виявлено 101 випадок;  діабет ІІ типу – 40 017 людей, з них вперше виявлено 2 030 хворих.  Серед дитячого населення у віці до 18 років за 9 міс. 2020 року зареєстровано 455 хворих на цукровий діабет І типу (за 2019 рік – 411 хворих), з них вперше виявлено 37 випадків (в 2019 році – 36 випадків).

Цукровий діабет – ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну – гормону підшлункової залози.  Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.

У розвитку цукрового діабету виділяють дві основні ланки: недостатнє вироблення інсуліну (характерно для діабету І типу – інсулінозалежного) або порушення взаємодії інсуліну з клітинами тканин, т.зв.  інсулінорезистентність (характерно для діабету ІІ типу – инсулиннезалежного).

У клінічній картині діабету прийнято розрізняти дві групи симптомів: основні та другорядні.  До основних симптомів відносяться: поліурія (посилене сечовиділення), полідипсія (постійна невситима жага), поліфагія (підвищений апетит), схуднення (особливо характерно для діабету першого типу).

До вторинних симптомів відносяться малоспецифичними клінічні ознаки, що розвиваються повільно протягом довгого часу.  Ці симптоми характерні для діабету як І, так і ІІ типу: зуд шкіри та слизових оболонок, сухість у роті, загальна м’язова слабкість, головний біль, запальні ураження шкіри, що важко піддаються лікуванню, порушення зору.

При цукровому діабеті небезпечно не саме захворювання, а ускладнення, що  розвиваються з часом та поступово погіршують стан хворого:

  1. Ангіопатія. Проявляється порушенням проникності судин, в результаті чого вони стають ламкими. З’являється схильність до тромбозу і атеросклерозу, що в свою чергу суттєво збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
  2. Ретинопатія – ураження сітківки ока, яке поступово призводить до повної втрати зору. Найбільш часто ретинопатія зустрічається у хворих 2-м типом діабету.
  3. Полінейропатія. Першим симптомом є відчуття оніміння і печіння в кінцівках, які значно посилюються в нічний час.
  4. Діабетична стопа. Ускладнення, при якому на стопах і нижніх кінцівках хворого на цукровий діабет з’являються гнійні нариви, відкриті виразки, некротичні (відмерлі) ділянки, що, в кінцевому підсумку, призводить до необхідності ампутації кінцівок.
  5. Діабет – основна причина ниркової недостатності.

Для діагностики цукрового діабету визначають концентрацію глюкози в крові, яка в нормі не перевищує 6,1 ммоль /л або в будь-якому випадковому аналізі крові – не більше 11,1 ммоль /л.  У ситуаціях, коли рівень глюкози знаходиться в межах 5,5-6,1 ммоль /л, проводиться тест на толерантність до глюкози.  Для раннього виявлення цукрового діабету та попередження розвитку ускладнень особам після 40 років рекомендується щорічно проходити дослідження вмісту глюкози в крові.

Лікування цукрового діабету включає в себе: прийом препаратів, що знижують рівень цукру в крові (при діабеті ІІ типу) або лікування інсуліном (завжди – при наявності цукрового діабету І типу і в ряді випадків при діабеті ІІ типу).

На жаль, для попередження цукрового діабету І типу профілактичних заходів немає. Однак діабет ІІ типу можна запобігти або відстрочити його розвиток в такий спосіб:

Дієта.  Вживання рафінованих вуглеводів (цукор, джеми і т.д.) і насичених жирів має бути знижене до мінімуму. Основу харчування повинні складати складні вуглеводи і продукти.  Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці, нежирній рибі, стравам з овочів, відварів трав, компотів.  Смажену їжу замініть відвареної, тушкованою, запеченої.

 – Раціональна фізична активність покращує процеси метаболізму і підвищує чутливість до інсуліну, а також дозволяє нормалізувати вагу.

Для надання амбулаторно-поліклінічної та стаціонарної спеціалізованої ендокринологічної допомоги в м.Харкові створена структура міської ендокринологічної служби:

Амбулаторно-профілактичний прийом хворих ведеться в районних ендокринологічних кабінетах комунальних некомерційних підприємств Харківської міської ради.

Стаціонарна допомога хворим на діабет надається в ендокринологічному відділенні на 70 ліжок КНП «Міська клінічна лікарня №2» ХМР (пр-т Московський, 197), з них 20 ліжок виділені для міського центру «Діабетична стопа»;  а також в токсико-реанімаційному відділенні надається ургентна допомога хворим з декомпенсованим цукровим діабетом.

На базі КНП “Міська клінічна лікарня №14 ім.  проф.  Гіршмана” ХМР працює міський центр “Діабет ока”; в КНП «Міський перинатальний центр» ХМР функціонує відділення екстрагенітальної патології, де виділені ліжка для вагітних з ендокринною патологією.

У КНП “Міська дитяча поліклініка №23” ХМР організований ендокринологічний кабінет, в якому функціонують «Центр для хворих на цукровий діабет з дитинства» та «Центр з надання медичної допомоги дітям і підліткам з ендокринною патологією».

У м.Харкові спеціалізована стаціонарна допомога дітям з ендокринною патологією надається в КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня» (вул.Озерянська, 5) та в            ДУ «Інститут охорони дітей і підлітків НАМН України», за адресою: пр. Ювілейний, 52-а.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту