Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

Щорічно 12 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією.  Ця дата була заснована з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії.  Метою цього Дня є підвищення обізнаності населення про пневмонії і сприяння заходам з профілактики та лікування цього захворювання.  Тема Всесвітнього дня боротьби з пневмонією 2020 року: «Право кожної дитини на виживання».

   Багато людей пов’язують пневмонію з літніми людьми, але насправді це найпоширеніший інфекційний вбивця дітей в усьому світі.  За даними ЮНІСЕФ пневмонія забирає життя більше 800 000 дітей у віці до 5 років щороку, в тому числі понад 153 000 новонароджених, які особливо вразливі для інфекції.  Це означає, що кожні 39 секунд від пневмонії помирає дитина, і майже всі ці смерті можна запобігти.

   Країни з найбільшою кількістю смертей від дитячої пневмонії сконцентровані в Африці на південь від Сахари і в Азії, включаючи Демократичну Республіку Конго, Ефіопію, Індію, Нігерію і Пакистан.  У сукупності на ці п’ять країн припадає більше половини всіх смертей від пневмонії серед дітей у віці до п’яти років.

   За даними статистики в м. Харкові за 9 міс.  2020 року зареєстровано 9 385 випадків пневмонії серед населення (в 2019 р. – 2 500), з них дітей до 14 років – 1 981 (в 2019 р. – 874), підлітків у віці 15-18 років – 193 (в 2019 р. – 59), дорослого населення – 7 211 випадків (в 2019 р. – 1 567).

   Пневмонія – одна з форм гострої респіраторної інфекції, що впливає на легені.  Легені складаються з дрібних мішечків, альвеол, які при диханні у здорової людини наповнюються повітрям.  При пневмонії альвеоли заповнюються гноєм і рідиною, що робить дихання хворобливим і обмежує надходження кисню. Найчастіше пневмонію викликають пневмококи або гемофільна паличка (до 60% випадків всіх захворювань), рідше – мікоплазми, легіонелли і хламідії (до 30%), досить рідко – золотистий стафілокок і мікроби з групи ентеробактерій.

   Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, коли при контакті з хворою людиною (при кашлі, чханні, розмові) відбувається вдихання хвороботворної мікрофлори.  Можливий гематогенний шлях зараження, коли збудник потрапляє в легені з потоком крові (наприклад, при сепсисі, інших інфекційних хворобах).  Існує також ендогенний механізм розвитку запалення легеневої тканини, який обумовлений активацією вже наявних в організмі мікробів.  Факторами, що сприяють розвитку пневмонії, є хронічні хвороби легенів, носоглотки, захворювання серця, цукровий діабет, тривалий постільний режим, зниження імунітету, куріння, зловживання алкоголем  та ін.  До групи ризику належать також діти (до 5 років) і люди похилого віку (старше 65 років).

   Класифікація.  Існує багато класифікацій цього захворювання.  Найбільш значущим в практичному відношенні є поділ пневмоній на:

  • негоспітальна пневмонія, яка виникає при інфікуванні під позалікарняної обстановці або пізніше 4 тижнів від виписки зі стаціонару, а також в разі розвитку захворювання в умовах стаціонару в перші 48 год від моменту госпіталізації  (в такій ситуації вважають, що інфікування відбулося ще до надходження в стаціонар і клінічна картина розвинулася в перші 2 доби перебування в стаціонарі);
  • нозокоміальну (що з’явилася внаслідок зараження, що стався всередині лікарні) або внутрілікарняна;
  • аспіраційна (викликана вдиханням будь-якої рідини або твердих тіл, які не повинні потрапити в дихальні шляхи в звичайних умовах);
  • пневмонію, що виникла на тлі імунодефіцитних станів (ВІЛ, вроджені імунодефіцити та ін.).

   Основні клінічні прояви пневмонії: підвищення температури, можливий озноб, поява кашлю, в перші дні зазвичай сухий, потім з’являється мокрота з відділенням мокротиння.  Можлива поява болю в грудній клітці при диханні, задишка.  Практично завжди спостерігаються симптоми інтоксикації: слабкість, головний біль, відсутність апетиту, з’являються загальні симптоми нездужання.

   Про тяжкість захворювання можна судити за такими симптомами пневмонії як: ступінь дихальної недостатності, вираженість явищ інтоксикації, декомпенсація супутніх захворювань і наявність ускладнень.

   Найбільш небезпечні ускладнення пневмонії:

  1. Абсцес легенів: при цьому частина легкого гине, і на цьому місці формується порожнина.
  2. 2.Гнійний плеврит. При ускладненому перебігу пневмонії плевра запалюється, і між цими листами може накопичуватися гній.
  3. Дихальна недостатність.
  4. Інфекційно-токсичний шок і сепсис: виникають, коли бактерії виділяють у кров велику кількість токсинів. Для того, щоб зупинити цей процес, організм виділяє активні речовини (цитокіни), які викликають запалення, розширення судин з різким падінням артеріального тиску (шок) і активують формування кров’яних згустків (тромбів) в судинах, що порушує  кровообіг в усіх органах.  Несприятливі наслідки пневмонії спостерігаються не тільки в ураженні дихальної системи і пошкодженні легеневої тканини, але і в ураженні інших органів і систем.

  Діагностика. При підозрі на пневмонію призначають рентгенограму грудної клітини (визначення локалізації запалення легені), аналіз мокротиння (визначення збудника інфекції), аналіз крові, пульсоксиметрія (вимір рівня кисню в крові) та ін.

   Основне лікування захворювання – медикаментозне (антибактеріальні та протигрибкові препарати, при необхідності хворому прописуються імуностимулятори, муколітичні та відхаркувальні препарати, вітаміни).  Якщо виникає необхідність, можуть призначатися інгаляції кисню.  У більшості випадків при пневмонії необхідна госпіталізація пацієнта в стаціонар – відділення терапії або пульмонології.

   Лікувати пневмонію самостійно небезпечно!  Якщо у людини з’явилися симптоми захворювання,  необхідно негайно звернутися до лікаря! Пізня діагностика та затримка лікування погіршують прогноз захворювання!

   Важливими профілактичними заходами для всіх вікових груп є: ведення активного, здорового способу життя, фізична активність, раціональне і повноцінне харчування, своєчасне і адекватне лікування вірусних і бактеріальних інфекцій.  Оскільки пневмонія часто з’являється як ускладнення грипу, щорічні вакцинації дорослих проти грипу також є надійним способом профілактики даного захворювання.

   У профілактичних цілях пневмонії у дітей рекомендується: вакцинація проти пневмококу, кору, коклюшу, гемофільної інфекції;  грудне вигодовування дитини в перші 6 місяців життя;  дотримання  правил гігієни в оселях.

  Бережіть себе та своїх дітей і будьте здорові!

У м. Харкові спеціалізована медична допомога дорослому населенню при пневмонії надається в пульмонологічному відділенні КНП «Міська клінічна лікарня №13» ХМР розташованому за адресою: пр. Гагаріна 137-г (тел.725-07-00); допомога дитячому населенню надається в пульмонологічному відділенні КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня №1»,  розташованому   за адресою: м. Харків,  вул.Клочківська, 337-а (тел. 725-10-80).

                               КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 

Інші матеріали

Перейти до вмісту