Skip to main content

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ СКАЗУ

Щорічно 28 вересня відзначається Всесвітній день боротьбипроти сказу, заснований з ініціативи Глобального альянсу з контролю сказу. Цей День покликаний привернути увагу до проблеми поширення і запобігання хвороби серед людей і тварин. За оцінкою експертів ВООЗ сказ реєструється на територіях 167 країн світу і щорічно забирає життя 55 000 чоловік, в середньому одна людина кожні 10 хвилин.

У Харкові за 8 міс. 2017р. зареєстровано:

 • 860 випадків укусів людей домашніми тваринами (2016р. – 817);
 • 356 випадків укусів людей бездомними тваринами (2016р. – 392);
 • 17 осіб постраждали від укусів тварин з лабораторно підтвердженим діагнозом (2016р.- 15);
 • за антирабічною допомогою звернулося 1251 чоловік (2016р. – 1227);
 • 5 осіб відмовилися від антирабічного лікування (2016р. – 14).

Сказ – це гостре природно-осередкове захворювання вірусної природи, що виникає в результаті укусу зараженої тварини, що характеризується важким ураженням нервової системи і закінчується смертельним наслідком.

У природних умовах до вірусу сказу сприйнятливі всі домашні, дикі теплокровні тварини, а також людина. Резервуаром вірусу в природі є, як правило, м’ясоїдні тварини, в окремих випадках – дрібні хижаки (ласки, тхоритаін.), гризуни, кажани. Найбільш часто заражаються сказом не вакциновані молоді тварини.

Джерелом збудника інфекції є заражені тварини (хворі, вірусоносії), у яких за 1-2 тижні до прояву клінічних ознак захворюванняв ірусз’являється в слині.

Зараження людини вірусом сказу відбувається в результаті укусу або при попаданні слини хворої тварини на пошкоджені шкірні покриви або слизові оболонки. Небезпеку становлять множинні і глибокі укуси, а також пошкодження шиї, рук, голови та обличчя. При укусах в голову і обличчя ризик потрапляння вірусу становить 90%, пошкодженнях рук – 63%, ніг – 23%.Однак, будь-який укус тварини слід розцінювати як потенційно небезпечний.

Інкубаційний період при сказі становить від 2 тижнів до 2 місяців. У деяких випадках цей термін збільшується до одного року. Загальна тривалість хвороби 5-8, зрідка 10-12 днів.

Захворювання проходить три стадії розвитку:

 • Продромальний період триває 1-4 діб і проявляється свербінням, болем, набряком і почервонінням рубця. Крім того, спостерігається підвищення температури тіладо 38 ° С, головний біль, неспокій (безпричиннийстрах), порушеннясну (безсоння, кошмари), втрата апетиту.
 • Стадіяз будження: різко підвищуєтьсяч утливість до яскравого світла, різних звуків, шуму. З’являється неспокій, тривога, напади водобоязні. При спробі пиття, а незабаром навіть при вигляді і звуці води, що ллється, з’являється почуття жаху і спазми м’язів глотки і гортані. Хворі стають агресивними, буйними, з’являються галюцинації, марення, спостерігаються судоми, парези і параліч ім’язів. Стадія збудження, як правило, супроводжується лихоманкою до 40oС. У міру розвитку хвороби напади трапляються все частіше, а проміжки між нападами коротшають. Стадія триває від 4 до 7 днів.
 • Стадія паралічів, під час якої приєднуються ознаки ураження черепних нервів. Слинотеча в поєднанні з порушенням ковтання призводить до появи піни в роті, характерною для хворих на сказ. Психомоторне збудження і судоми слабшають, хворий може пити і їсти («зловісне заспокоєння»). Через 12-20 годин настає смерть від паралічу дихання або зупинки серця, як правило, раптово, без агонії.

Основними причинами зараженнял юдей сказом є відсутність настороженості і знань про небезпеку зараження при контактах з тваринами (укусах, царапанні, ослюненні) і несвоєчасне звернення за медичною допомогою.

Профілактика та заходи боротьби полягають в наступному:

Собаки, коти та інші тварини, які покусали людей або тварин, підлягають негайній доставці власником в найближчий ветеринарний лікувальний заклад дляо гляду і карантину під наглядом фахівців протягом 10 днів. Якщо за цей періодн не з’явилися  , тварина вважається здоровою, а потерпіла людина – незараженою.

Найкращим неспецифічним профілактичним заходом при укусі є місцева обробка рани:

 • ретельно промити поверхню рани протягом 15 хв. струменемводи з милом. Бажано використовувати господарське мило, в якому міститься великий відсоток лугу. Саме цей компонент завдаєр уйнівної діїна віруси та інші бактерії, що потрапили в рану. Мильна вода усуне слину тварини і бруд.
 • обробити краї рани 5% настоянкою йоду;
 • накласти стерильну пов’язку і негайно звернутися в медичний заклад. Тільки лікар (хірург, травматолог) оцінить ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить при необхідності курс щеплень.

Специфічна профілактика сказуполягає в пассивній імунізації антирабічним імуноглобуліном абоантирабічної сироваткою з подальшою активноюі мунізацією (вакцинацією).

Перелік спеціалізованих травматологічних пунктів, в яких надається медична допомога при укусах, функціонують кабінети лікаря-рабіолога:

 • КЗОЗ «Харківська міська лікарня №3», просп. Ново-Баварський, 90, тел. 376-20-76.
 • КЗОЗ «Харківська клінічна багатопрофільна лікарня №17», пр. Московський, 195, тел. 725-24-62.
 • КЗОЗ «Харківська міська багатопрофільна лікарня №18», вул. Краснодарська, 104, тел. 725-51-24.
 • КЗОЗ «Харківська міська багатопрофільна лікарня №25», просп.Олександрівський, 122, тел. 725-09-62.
 • КЗОЗ «Харківська міська поліклініка №25» вул. Ш. Руставелі, 14, тел. 725-12-05.
 • КЗОЗ «Харківська міська поліклініка №26», вул. 23 Серпня, 23-а, тел. 725-24-12.

В.М. Нартов, головний лікар КЗОЗ «Харківський міський  центр здоров’я»  

Інші матеріали

Перейти до вмісту