Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

    ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПАЛІАТИВНОЇ ТА ХОСПІСНОЇ ДОПОМОГИ

10 жовтня світова спільнота відзначає  Всесвітній День паліативної та хоспісної допомоги, який щорічно проводиться у другу суботу жовтня.  Організатором цього Дня є Всесвітній Альянс паліативної  допомоги, в який входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі. Тема Всесвітнього дня паліативної  та хоспісної допомоги у 2020 році:  «Паліативна допомога: це «Моя турбота, моя втіха».

   Цілі Всесвітнього дня хоспісної та паліативної допомоги полягають у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги  та  хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему;  підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, що мають невиліковні захворювання та членів їх сімей;  сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати і розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

   За даними ВООЗ, щорічно  паліативної медичної допомоги потребують 40 мільйонів людей;  78% з них проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. 98% дітей, що потребують паліативної медичної допомоги, проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, а майже половина з них – в Африці.  У всьому світі паліативну медичну допомогу отримують лише близько 14% людей, які її потребують.

    Поняття паліативної допомоги охоплює широкий спектр послуг, що надаються цілим рядом фахівців, у тому числі лікарями, медсестрами, працівниками допоміжних служб, фельдшерами, фармацевтами, фізіотерапевтами і волонтерами, участь кожного з яких важлива для забезпечення інтересів пацієнтів і членів їх сімей.

    Надання паліативної медичної допомоги – це підхід, спрямований на поліпшення якості життя пацієнтів (дорослих і дітей) і їх сімей, які стикаються з проблемами в зв’язку з небезпечними для життя захворюваннями.

   Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги – це спеціалізований медичний заклад для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя.

  Принципи, на яких базується паліативна допомога:

  • позбавити болю та інших симптомів хвороби;
  • усунути або зменшити розлади життєдіяльності та інших важких проявів хвороби, а також сприяти утвердженню в хворому життєствердною позиції та адекватного ставлення до смерті;
  • неможливість прискорити або відстрочити смерть;
  • надавати інтегровану медичну, психологічну, соціальну та духовну допомогу пацієнтові та членам його сім’ї як в умовах спеціалізованої медико-соціальної установи – хоспісу, так і вдома;
  • якомога довше підтримувати повноцінне активне життя пацієнтів;
  • навчити членів сім’ї пацієнта правилам полегшення страждань хворого і надавати їм допомогу після смерті пацієнта, полегшуючи страждання, пов’язані з втратою близької людини;
  • використовувати мультидисциплінарний підхід для задоволення потреб пацієнтів та їх родичів;
  • покращувати якість життя, а також, по можливості, позитивно впливати на перебіг захворювання;
  • якомога раніше використовувати цей вид допомоги в поєднанні з такими видами лікування, що сприяють продовженню життя пацієнтів, як хіміотерапія, радіаційна терапія, антиретровірусна терапія.

     Паліативна медична допомога отримала безумовне визнання в рамках права людини на здоров’я.  Її надання повинно відбуватися в рамках орієнтованого на людину  комплексного медичного обслуговування з особливою увагою до конкретних потреб і перевагам індивідуумів.

     Паліативна медична допомога необхідна при багатьох захворюваннях.  Більшість дорослих, хто її потребує, страждають такими хронічними захворюваннями, як серцево-судинні (38,5 %), рак (34 %), хронічні респіраторні захворювання (10,3 %), СНІД (5,7 %) і діабет (4,6 %). Паліативна медична допомога може знадобитися при багатьох інших станах, в тому числі при ниркової недостатності, хронічних захворюваннях печінки, розсіяному склерозі, хвороби Паркінсона, ревматоїдному артриті, неврологічних захворюваннях, деменції. Біль є одним з найбільш частих і серйозних симптомів, який відчувають пацієнти, які потребують паліативної медичної допомоги.  Боротьба з болем та іншими симптомами є частиною етичного боргу щодо полегшання страждання і дотримання  людської гідності.

   Якщо суспільство вважає себе цивілізованим, то обов’язково має подбати про те, щоб невиліковні хворі отримали якісний і належний догляд.  Байдуже суспільство не має майбутнього!  Необхідно докласти максимум зусиль, щоб із загальною допомогою і активною участю держави термінальні хворі змогли отримувати якісну, безкоштовну допомогу та належний догляд.

    У м. Харкові кваліфікована паліативна допомога, соціальна, медична та психологічна підтримка в термінальній стадії хвороби онкологічним хворим надається у відділенні «Хоспіс», яке знаходиться на базі КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» Харківської міської ради за адресою: пр. Московський, 195 (конт.тел. 725-24-67, 725-27-73), дитячому населенню – у відділенні паліативної допомоги – «Дитячий хоспіс», яке знаходиться на базі КНП «Міська дитяча  лікарня   №5»   Харківської   міської  ради   за   адресою:   ул.Танкопія,    43 (конт.тел. 725-12-64).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту