Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ

Щороку 29 вересня у світі відзначається Всесвітній День серця (World Heart Day), який вперше був організований у 1999 році з ініціативи Всесвітньої федерації серця. Цю акцію підтримали Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНЕСКО та інші організації. Тема Дня серця в 2020 році «Використовуйте Серце для суспільства, своїх близьких і себе». Мета проведення цього Дня – підвищення обізнаності про захворювання серцево-судинної системи, причини їх виникнення та способи запобігання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в усьому світі від серцево-судинних захворювань помирає більше людей, ніж від будь-якої іншої причини: більш 17,9 мільйона щорічно.

За даними статистики в м.Харкові за 6 місяців 2020 року зареєстровано випадків захворювання:

на гіпертонічну хворобу  – 176 045,  з   них вперше – 11089 (за 6 місяців 2019 року –  202 681 випадок, з них вперше 11 322);

на ішемічну хворобу серця – 151 275, з них вперше 9036 (за 6 місяців  2019 року –

167 296 віпадків, з них вперше 9 226);

інфарктом міокарда – 848 (за 6 місяців 2019 р. – 925 віпадків);

На думку Всесвітньої федерації серця, 80% випадків передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна запобігти, якщо тримати під контролем основні фактори ризику розвитку цих захворювань: підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, тютюнокуріння, недостатнє споживання овочів і фруктів,  надмірна вага, надмірне споживання алкоголю, малорухливий спосіб життя, стреси.

Серцево-судинні захворювання – це група хвороб серця та кровоносних судин, в яку входять наступні захворювання: гіпертонія (високий кров’яний тиск); ішемічна хвороба серця (інфаркт); порушення мозкового кровообігу (інсульт); захворювання периферичних судин; серцева недостатність; ревматичні захворювання серця; вроджені вади серця;  кардіоміопатії.

Інфаркти та інсульти є гострими захворюваннями, які вімагають екстреної медичної допомоги. Важліво знати та вміти вчасно розпізнати ознаки розвитку серцевого нападу, гострого інсульту!

 Симптоми інфаркту включають: біль або неприємні відчуття в середині грудної клітини; біль або неприємні відчуття в руках, лівому плечі, ліктях, щелепі або спині. Крім того, людина може відчувати труднощі в диханні або брак повітря; нудоту або блювоту; відчувати запаморочення або втрачати свідомість; покриватися холодним потом і ставати блідим. Жінки частіше відчувають брак дихання, нудоту, блювоту і болі в спині та щелепі.

Найбільш поширеним симптомом інсульту є раптова слабкість в обличчі, найчастіше з якої-небудь однієї сторони, руці або нозі.  Інші симптоми включають несподіване оніміння обличчя, особливо з якою-небудь однієї сторони, руки або ноги; сплутаність свідомості; утруднення при розмові або труднощі в розумінні мови;  утруднене зорове сприйняття одним або двома очима;  затрудненну ходу, запаморочення, втрату рівноваги або координації;  сильний головний біль без певної причини, а також втрату свідомості або безпам’ятство.

Якщо Ви підозрюєте, что у людини серцевий напад або інсульт, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою!  Пам’ятайте, чим раніше розпочато лікування, тим краще прогноз для здоровя та життя людини!

Профілактика серцево-судинних захворювань – це координований комплекс на громадському і індивідуальному рівні, спрямований на усунення або мінімізацію впливу чинників ризику серцево-судинних захворювань.

 Профілактику серцево-судинних захворювань можна умовно розділити на дві групи:

1.Первічна профілактика включає раціональний режим праці та відпочинку, збільшення фізичної активності, обмеження кухонної солі, відмова від алкоголю та куріння, зниження калорійності їжі та маси тіла.  По суті саме первинна профілактика дозволяє зберегти оптимальні умови життєдіяльності людини.

2.Вторічна профілактика (медикаментозна та немедикаментозна)  проводиться диференційовано з групами пацієнтів з верифікованим серцево-судинним захворюванням з метою попередження рецидивів захворювання, розвитку ускладнень у осіб з реалізованими факторами ризику, зниження захворюваності та смертності від цих хвороб, поліпшення якості життя пацієнтів.

Заходи, що формують здоровий спосіб життя і знижують рівень факторів ризику:

  1. Відмова від куріння (для тих хто не палить – від перебування в приміщеннях для куріння).
  2. Дотримання гіпохолестеринової дієти: зниження насичених жирів (зменшення споживання жирних сортів свинини, введення в раціон харчування м’ясо індички, кролика, з низьким вмістом холестерину), акцент на цілісно зернові продукти, овочі (рекомендується до 5 порцій в день), фрукти і рибу. Слід використовувати соняшникову, кукурудзяну, рапсове або оливкова олії.
  3. Зменшення споживання кухонної солі до 5 г / добу. Скоротити вживання продуктів, що містять «приховану» сіль: копчені та варені ковбасні вироби, хліб. Дуже корисно збільшити вживання продуктів, що містять калій і магній (морська капуста, родзинки, буряк, абрикоси, кабачки, гарбуз, гречка).
  4. Зниження надмірної ваги.
  5. Контроль артеріального тиску, показників ліпідного обміну, рівня цукру в крові.

6.Збільшення фізичної активності. Не менш 150 хвилин в тиждень середньої (ходьба, плавання, велосипед) фізичної активності (по 30 хвилин в день 5 разів на тиждень) або 75 хвилин в тиждень інтенсивної фізичної активності або комбінація.

  1. Обмеження прийому алкоголю.
  2. Уникнення стресових ситуацій. Хронічні стреси та короткострокові сильні нервові потрясіння збільшують ризик виникнення ішемічної хвороби серця або серцевого нападу. Уникнути стресу в повсякденному житті неможливо, але важливо навчитися справлятися з ним. На допомогу приходять медитація, дихальні вправи, йога та інші техніки релаксації.

З метою раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку важливим є регулярне щорічне проходження медичного огляду, а при необхідності – консультація пацієнта!

У м.Харкові висококваліфікована медична допомога хворим з серцево-судинними захворюваннями надається в ДУ «Національний інститут терапії ім. Л.Т. Малої НАМН України», розташованому за адресою пр. Любові Малої, 2а (телефон приймальне відділення 373-90-73); КНП «Міська клінічна лікарня №8» ХМР, розташованому за адресою вул.  Салтівське шосе, 266г (телефон приймального відділення 725-11-17); структурному підрозділі «Відділення кардіохірургії та невідкладної кардіології» ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України», розташованому за адресою: в’їзд Балакірєва, 1 (телефон консультативної поліклініки 349-41-10).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту