Skip to main content

ДОБРОВІЛЬНЕ ДОНОРСТВО КРОВІ – ЗНАК СОЛІДАРНОСТІ, АЛЬТРУЇЗМУ, СПІВЧУТТЯ І ДОБРА

 Щорічно 14 червня в світі відзначається Всесвітній день донора крові, який в 2018 році проводитиметься під гаслом: “Подумай про інших. Здай кров. Поділися життям”. В цьому році звертається увага на те, що донорство крові є актом солідарності, альтруїзму, поваги, співчуття і добра, що лежить в основі системи добровільного безоплатного  донорства крові.

Крім того, Всесвітній день донора крові є приводом  привернути увагу суспільства до питання потреби людства у безпечній крові та її продуктах і вираження вдячності донорам за те, що вони, здаючи кров, допомагають рятувати життя інших людей.

Щорічно у світі збирається близько 108 мільйонів донацій крові. В країнах з високим рівнем доходу в групу пацієнтів, серед яких найчастіше проводиться переливання, входять люди старше 65 років – на них доводиться до 76% переливань крові. Переливання проводяться, в основному, в якості підтримувальної терапії при проведенні серцево-судинних хірургічних операцій, операцій по трансплантації, у разі тяжких травм, солідних і гематологічних злоякісних пухлин. В країнах з низьким і середнім рівнем доходу переливання найчастіше проводиться у разі ускладнень, пов’язаних з вагітністю та пологами, малярією у дітей, ускладненою тяжкою анемією, травм.

Донором може стати практично будь-яка здорова людина у віці від 18 до 60 років, якщо вона не має протипоказань. Люди з масою тіла менше 50 кг або зрості менше 150 см допускаються до донорства в індивідуальному порядку лікарем-трансфузіологом. При цьому об’єм однієї донації не повинен перевищувати 12% об’єму циркулюючої крові. Стандартний об’єм заготівлі крові (донації) 450 ± 50 мл без урахування кількості крові, що взяли для аналізів (до 40 мл).

В середньому чоловік може здавати кров 5 разів на рік, а жінка – 4. Плазму можна здавати до 12 разів на рік.

Існують абсолютні протипоказання, що не дозволяють людині здавати кров: венеричні та інфекційні захворювання (ВІЛ-інфекція, СНІД, сифіліс, вірусний гепатит, туберкульоз, бруцельоз, тиф, лепра тощо), злоякісні пухлини і хвороби крові. Також не допускаються до донорства люди з органічними захворювання ЦНС, повною відсутністю слуху та (чи) мови, психічними захворюваннями, наркоманією, алкоголізмом, серцево-судинні хворобами, захворюваннями шкіри (псоріаз, екзема, різні дерматози), хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка), захворюваннями печінки, жовчовивідних шляхів, нирок.

Донорам не рекомендується:

– Увечері напередодні здачі крові їсти жирну, смажену, гостру, копчену їжу, молочні продукти, олію, яйця, гриби, горіхи, банани, буряк.

– Вживати алкоголь менш ніж за дві доби (48 годин) до процедури.

– Приймати анальгетики та аспірин (ці речовини погіршують здатність крові згортатися)  менш ніж за три доби (72 години) до процедури.

– Палити менш ніж за годину до процедури.

– Здавати кров натщесерце. Вранці, в день здачі крові, рекомендується з’їсти нежирний вуглеводний сніданок (зварена на воді каша, сухе печиво) і випити велику кількість рідини (солодкий чай).

– Здавати кров при погіршенні стану здоров’я: озноб, запаморочення, головний біль, слабкість.

Для будь-якої здорової дорослої людини процес донації крові безпечний і не завдає шкоди організму. Повторні донації крові сприятливо впливають на центральну нервову систему, а через неї на обмінні процеси в усьому організмі. За даними останніх досліджень, чоловіки, що здають кров, на 30% менше страждають захворюваннями серцево-судинної системи; в десятки разів менше схильні до інфаркту міокарду, крім того регулярна донація крові підтримує на належному рівні вміст холестерину, що, в свою чергу, попереджає розвиток атеросклерозу.

За 3 місяці 2018 року по Харківській області заготовлено 3 521,6 л консервованої донорської крові, що на 404,1 л (13,0%) більше, ніж за звітній період минулого року (3117,5л). Загальна кількість донацій по області склала 7 396, які проведені від 7011 донорів. Середня разова доза кроводачі по області склала 450мл.

В КЗОЗ «Харківський обласний центр служби крові» за 3 місяці 2018 року перероблено 3 511,8 л консервованої крові (в 2017 р. – 3 029,6 л), заготовлено 1 712,0 л плазми (в 2017 р.- 1351,6 л)  та 1 779,6 л еритроцитів (в 2017 р. – 1 605,9 л).

Здати кров в м. Харкові можна в пунктах переливання за наступними адресами:

  1. КЗОЗ «Харківський обласний центр служби крові», вул. Клочківська,   366,      тел. 337-85-01.
  2. ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. В.І.Ситенка НАМН України», вул. Пушкінська, 80, тел. 715-14-11.
  3. ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМН України», в’їзд Балакірєва, 1, тел. 349-41-44.
  4. КЗОЗ «Харківська   міська  клінічна   лікарня   швидкої  та  невідкладної   допомоги  ім. проф. О.І.Мєщанінова», провулок Балакірєва, 3-а, тел. 349-81-64
  5. КЗОЗ «Харківська міська багатопрофільна лікарня №18», вул. Краснодарська, 104, тел. 725-51-19.
  6. КЗОЗ «Харківська міська багатопрофільна лікарня №25», проспект Олександрівський, 122, тел. 725-09-69.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту