Skip to main content

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ

Міжнародний день відмови від паління був заснований Американським онкологічним суспільством (American Cancer Society) і щорічно відзначається  в третій четвер листопада. Цей День покликаний звернути увагу суспільства на величезну шкоду нікотинової залежності на здоров’я людини, залучити лікарів до боротьби з палінням та проводити профілактичні та просвітницькі заходи.

Тютюнопаління є найпоширенішою шкідливою звичкою у світі. Але паралельно зі збільшенням споживання тютюну, відзначається зростання рівня захворювань, пов’язаних з тютюном.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі 90% летальних випадків від раку легенів, 75% від хронічного бронхіту і 25% від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. Щорічно тютюн призводить майже до 6 мільйонів випадків смертей, з яких більше 5 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 – серед людей, що  не палять, але піддаються дії вторинного тютюнового диму. В середньому, кожні 10 секунд на планеті помирає 1 завзятий курець.

Паління впливає на усі системи організму людини. Найбільшої шкоди паління завдає серцево-судинній і дихальній системам, а також є чинником, що провокує появи ракових пухлин.

Паління є головною причиною розвитку хронічних обструктивних захворювань легенів (ХОЗЛ): хронічного обструктивного бронхіту та емфіземи, для яких характерно прогресуюче звуження і деструкція бронхіального дерева, а також легеневих альвеол і, як наслідок, порушення функції дихання. Для 15-20% курців хронічний бронхіт стає причиною інвалідності.

Крім того, під впливом паління значно знижується опірність легенів до різних інфекційних захворювань, зокрема до туберкульозу.

Паління є чинником ризику розвитку серцево-судинних захворювань: артеріальної гіпертензії та атеросклерозу. У курців ризик розвитку інфаркту міокарду і інсульту в 2-4 рази вищий, ніж у тих, що не палить.

В результаті паління може розвинутися таке захворювання судин ніг, як облітеруючий ендартеріїт, що характеризується звуженням судин нижніх кінцівок та призводить до порушення живлення тканин, а як наслідок часто закінчується ампутацією.

Тютюновий дим містить алкалоїд нікотину – психоактивну речовину, яка викликає слабку ейфорію, зниження почуття тривоги, дратівливості. Постійна дія нікотину призводить до виснаження нервових клітин і розвитку функціональних нервових розладів: з’являється головний біль, запаморочення, зниження пам’яті, послаблення уваги, змінюється сприйняття запахів, порушується відчуття смаку.

Одним з наслідків тривалого паління на систему травлення є надмірна стимуляція секреції соляної кислоти, яка агресивно впливаючи на слизову оболонку шлунку, сприяє виникненню виразкової хвороби.

Доведено, що паління негативно впливає на репродуктивну систему як чоловіків, так і жінок. Під час вагітності паління збільшує ризик невиношування вагітності в середньому на 25%. Никотин легко проникає через плацентарний бар’єр і впливає на мозок дитини, що самим негативним чином впливає на його подальший інтелектуальний потенціал, порушується розвиток мовної і слухової зони, знижується здатність контролювати емоції, фокусувати і утримувати увагу.

Тютюновий дим, в числі інших хімічних сполук, містить більше 60 канцерогенів, тобто з’єднань, здатних пошкодити генетичний матеріал клітини і викликати зростання ракової пухлини. Зв’язок між палінням і раком легенів, трахеї і бронхів виявляється в 85% випадків; раком гортані в 84%; раком ротової порожнини, включаючи губи і язик – в 92%; раком стравоходу в 78%; раком сечового міхура в 47%; раком нирок в 48%. Риск розвитку раку залежить від дози і тривалості паління.

До чверті усіх отруйних речовин під час паління потрапляє в організм людини, що палить, а усе інше, разом з димом, що видихається, поступає в повітря. Якщо цим повітрям дихають люди, що не курять, вони стають “пасивними курцями”. До згубної дії пасивного паління найбільш схильний організм дітей і підлітків. У дітей, чиї батьки палять, частіше спостерігаються поганий апетит, порушення роботи органів шлунковий – кишкового тракту, головний біль, дратівливість і плаксивість.

Відмова від паління розглядається як одно з ефективних та перспективних напрямів оздоровлення населення і збільшення тривалості життя. Курець з будь-яким стажем може відмовитися від цієї згубної звички, усвідомивши шкоду від паління і володіючи силою волі.

Якщо самостійні спроби кинути палити не увінчалися успіхом, кваліфіковану допомогу з питання лікування нікотинової залежності в м.Харкові можна отримати в КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», вул. Очаківська, 15 (к.т. 340-14-66), а також в КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня», за адресою: м.Харків, вул. Академіка Павлова, 46 (к.т. 738-15-48).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Перейти до вмісту