Skip to main content

ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ В (ПАМ’ЯТКА)

Вірусні гепатити є однією з найактуальніших проблем сучасної медицини. Це пов’язано з їх поширенням і високим рівнем захворюваності. Так, вірусним гепатитом В інфіковано близько 2 мільярдів людей, понад 350 мільйонів людей мають хронічну інфекцію гепатиту В, а від його наслідків – цирозу печінки чи раку – щороку вмирає близько 780 000 осіб.

Вірусний гепатит В – захворювання, що супроводжується ураженням печінки, яке може протікати як у гострій, так і хронічній формі.

Джерелом інфекції є хворі будь-якою формою гепатиту, а також носії. Вірус присутній у крові та різних біологічних рідинах.

Механізм передачі інфекції – парентеральний, який реалізується:

 – при порушенні цілісності шкірного або слизового покриву через нестерильний медичний, стоматологічний, манікюрний інструментарій, трансфузії крові та її препаратів;

– статевим шляхом;

 – вертикальним шляхом (від матері до дитини внутрішньоутробно чи під час пологів);

– побутовим шляхом (при спільному використанні зубної щітки, бритви, ножиць).

Особливістю гепатиту В є те, що він може протікати як у жовтяничній (клінічній), так і безжовтяничній, субклінічній або безсимптомній формі. В свою чергу, при безсимптомній формі, хвороба може набувати хронічного перебігу і вести до формування цирозу печінки або розвитку гепатокарциноми.

Більшість людей з хронічною інфекцією гепатиту B часто не знають, що стають носіями та можуть несвідомо передавати вірус іншим. А дізнаються про свою хворобу вже коли виникають скарги, повязані з ускладненнями з боку печінки.

Основні заходи профілактики вірусного гепатита В:

  • індивідуалізація всіх предметів особистої гігієни та роздільне їх зберігання (бритвені прилади, зубні щітки, мочалки, гребінці та ін), попередження мікротравм у побуті та на виробництві;
  • уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати бар’єрні засоби контрацепції;
  • процедури манікюру, татуювання або пірсингу в косметичних салонах повинні проводитися тільки стерильним інструментом;
  • специфічним засобом профілактики гепатиту В є вакцинація, яку згідно Національного календаря щеплень проводять тричі, починаючи з першой доби життя дитині, потім у 2 та 6 місяців.

    КЗОЗ «Харківський міський  інформаційно-аналітичний центр медичної статистики»

Перейти до вмісту