Skip to main content

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ

Щороку у Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я проходить Європейський тиждень імунізації, спрямований на популяризацію ідеї про те, що імунізація має величезне значення для профілактики інфекційних захворювань та захисту життя.

В 2020 році Тиждень проводитиметься 20-26 квітня під гаслом: “Попередити. Захистити. Прищепити.” Мета кампанії спрямована на інформування населення про численні переваги імунізації і того вкладу, який вона вносить узабезпечення здоров’я і добробуту людей за рахунок:

– профілактики хвороб, які можуть призвести до смерті дитини або негативно вплинути на все її подальше життя;

– підтримки здоров’я сімей та здорового старіння;

– профілактики декількох видів раку;

– зменшення загрози розвитку стійкості до протимікробних препаратів.

Вакцинація – це один з найефективніших з економічної точки зору заходів у сфері охорони здоров’я. Це важливий елемент в програмі загального охоплення послугами охорони здоров’я та необхідна умова для того, щоб забезпечити максимально досяжний рівень здоров’я для кожної людини.

Всесвітня організація охорони здоров’я, оцінюючи внесок медичних працівників у проведенні вакцинації, оголосила основні тези Європейського тижня імунізації в 2020 році:

  1. Працівники охорони здоров’я служать для людей найбільш достовірним джерелом інформації про вакцини.
  2. Поширюючи перевірену інформацію про вакцини, лікарі, медсестри та акушерки підвищують інформованість населення про їх та рятують людське життя.
  3. Медсестри проводять вакцинацію, щоб забезпечити здоров’я для всіх.
  4. Акушерки допомагають захищати здоров’я матерів та їх новонароджених дітей за допомогою вакцинації.

В останні кілька років глобальне охоплення вакцинацією (частка дітей, що отримує рекомендовані вакцини) приблизно однакова. В 2018 році в світі приблизно 86% (116,3 мільйона) дітей грудного віку отримали вакцини протии кашлюку-дифтерії-правця, проти гепатиту В – 84%, отримали 1 дозу противокорової вакцини – 86% дітей, вакцинація трьома дозами протии Hib – інфекції оцінюється на рівні 72%, проти поліомієліту – 85%.

За останні десятиліття імунізація дозволила досягнути в Європейському регіоні ВООЗ вражаючого зниження дитячої смертності. Сьогодні дев’ять із десяти дітей отримують принаймні один базовий набір вакцин у період дитинства і, як наслідок, можуть вести більш здорове і продуктивнее життя. Більш того, значний прогресс був досягнутий в області розробки і впровадження нових вакцин і розширення охоплення программами імунізації. Вакцинацію проходять все більше людей, ніж коли-небудь. Розширюється доступ і застосування вакцин по іншим віковим групам, крім немовлят та дітей.

В даний час, вакцинація забезпечує захист дітей не тільки від хвороб, вакцини проти яких існують вже багато років, таких як дифтерія, правець, поліомієліт і кір, але також від пневмонії та ротавірусної діареї, на частку яких припадає більшість випадків смертей дітей у віці до 5 років. Крім того, завдяки новим вакцинам, можна захистити підлітків і дорослих людей від таких хвороб, які становлять загрозу для життя (грип, менінгіт, рак шийки матки і печінки).

Згідно Календаря профілактичних щеплень в Україні проводиться 10 обов’язкових щеплень протии дифтерії, кашлюку, правця, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту.

Станом на 01.04.2020 р.  в м.Харкові вакциновано:

– проти туберкульозу: БЦЖ – 2 133 дитини (у 2019 р. – 2 242);

– проти поліомієліту: ІПВ – інактивована («вбита») вакцина – 10 367 дітей (у 2019 р. – 8 743), ОПВ – оральна («жива») вакцина – 9 682 людини (2019 р. – 760);

– проти кашлюку, дифтерії, правця: АКДП – адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина – 12 846 дітей (за 2019 р. – 13 177); АДС – дифтерійно-правцевий анатоксин – 1906 осіб (за 2019 р. – 3 590); АДП-м – дифтерійно-правцевий анатоксин в малих дозах – 15 159 людей (за 2019 р. – 14 724);

– проти гепатиту В – 9 149 осіб (за 2019 р. – 11 488);

– проти гемофільної інфекції – 7268 дітей (за 2019 р. – 7 216);

– проти кору, паротиту, краснухи: КПК – 4 815 дітей (за 2019 р. – 13 812).

Як пояснює Всесвітня організація охорони здоров’я, імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення — всіх разом і кожного окремо — залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації населення країни досягав 95-98%.

Вакцинація — один з найбільш економічно ефективних способів захиститися від хвороб і важливий аспект для здоров’я і благополуччя людини протягом усього життя.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту