Skip to main content

ІНСУЛЬТ ПОСІДАЄ ДРУГЕ МІСЦЕ СЕРЕД УСІХ ПРИЧИН СМЕРТІ ТА ІНВАЛІДНОСТІ

29 жовтня 2018 року в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом в 2006 році з метою привернення уваги населення на глобальному рівні до проблеми інсультів: питань профілактики, своєчасної діагностики та звернення за медичною допомогою, нових можливостей лікування.

У світі інсульт посідає друге місце серед усіх причин смерті та інвалідності. Щорічно реєструється близько 6,5 млн. летальних випадків, і за цим показником поступається лише ішемічній хворобі серця.

Україна займає одне з перших місць в Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту: щорічно реєструють близько 100-110 тис. інсультів (за даними ДЗ «Центр медичної статистики МОЗ України» в 2017 р. було зареєстровано 96 978 випадків). За статистикою, 30-40% хворих інсультом помирають протягом перших 30 днів і до 50% – протягом 1 року від початку захворювання, 20-40% – потребують сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності), і тільки близько 10% повертаються до повноцінного життя. Кожен наступний інсульт погіршує якість життя і ускладнює перебіг наявних в анамнезі супутніх захворювань.

Беручи до уваги вищевказані показники, на 68-й нараді ВООЗ-Європа 2018 року за участі Всесвітньої та Європейської організації по боротьбі з інсультом, Всесвітньої федерації та Європейської академії неврології, був розроблений план дій по боротьбі з інсультом в Європі на 2018-2030 рр, з метою домогтися ефективного лікування 90% хворих на інсульт, зменшити абсолютне число інсультів в Європі на 10%, шляхом повного додержання національних стратегій систем охорони здоров’я в Європі.

Згідно статистики, в м. Харкові за 9 місяців 2018 року зареєстровано 1 682 випадки інсульту  (в 2017р. – 1 735), з них 426 випадків відносяться до вікової групи до 55 років (в 2017р. – 392).

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу внаслідок звуження, закупорки (бляшкою, тромбом – ішемічний інсульт) або розриву (геморагічний інсульт) артерій, що живлять головний мозок, це призводить до пошкодження та загибелі клітин мозку (недостатнє надходження з потоком крові кисню, поживних речовин) – організм втрачає одну з функцій, за яку відповідали загиблі клітини, в результаті чого виникає (протягом декількох хвилин, годин) клінічна картина вогнищевої та/або загальномозкової неврологічної симптоматики. Даний стан зберігається більше 24 годин або ж призводить до смерті хворого у коротший термін.

Існують фактори ризику, які сприяють розвитку інсульту, а саме: спадкова схильність; вік старше 55 років; серцево-судинні захворювання – гіпертонічна хвороба (артеріальний тиск, що перевищує 140/90 мм рт.ст.), серцева недостатність або порушення серцевого ритму, порок серця, церебральний атеросклероз, інфекції (міокардит); високий рівень холестерину (перевищує 5,2 ммоль/л), цукровий діабет (рівень цукру в крові перевищує 5,5 ммоль/л); порушення реологічних властивостей крові, надмірна вага або ожиріння; куріння, вживання алкоголю; відсутність фізичної активності; стреси.

Інсульти бувають двох видів:

 1. Ішемічний інсульт – інсульт, обумовлений припиненням або значним зменшенням кровопостачання в певній ділянці мозку в результаті зниження мозкового кровотоку, тромбозу або емболії, пов’язаних із захворюваннями судин, серця або крові. Найчастіше страждають люди похилого (56-74 роки) і старечого (75-90 років) віку.
 2. Геморагічний інсульт – це крововилив в мозок в результаті розриву судин під дією високого артеріального тиску.

Розрізняють два типу геморагічного інсульту:

– внутрішньомозковий крововилив – найбільш поширений тип геморагічного інсульту, найчастіше виникає у віці 45-60 років. Передвісники захворювання (відчуття жару, посилення головного болю, порушення зору) бувають рідко. Зазвичай інсульт розвивається раптово, в денний час, на тлі емоційного чи фізичного перенапруження.

– субарахноїдальний крововилив – частіше усього крововилив відбувається у віці 30-60 років. Такий стан, як правило, виникає спонтанно, про кровотечі сигналізує сильний головний біль схожий на «удар кинджала».

Значна частина інсультів, які потребують екстреної медичної допомоги, трапляється несподівано, у будь-який час доби та в різних ситуаціях. Кожному необхідно знати та вміти вчасно розпізнати ознаки виникнення гострого інсульту, що допоможе в подальшому врятувати здоров’я й життя людині, до яких відносяться:

 • Раптова м’язова слабкість, оніміння або поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги або на одній стороні тулуба.
 • Раптове затруднення при розмові або при розумінні мови.
 • Ратова повна або часткова втрата зору на одне або оба ока.
 • Раптовий потужний головний біль.
 • Раптова втрата рівноваги, запоморочення, блювота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками.

При підозрі на порушення мозкового кровообігу можна провести просту процедуру: попросити людину посміхнутися, заговорити, показати язик або підняти обидві руки. При інсульті куточок рота буде спрямований донизу, язик буде викривлений, погіршена вимова слів, хворий не зможе підняти обидві руки симетрично. У разі виникнення неврологічних симптомів необхідно негайно викликати швидку медичну допомогу.

До приїзду бригади «швидкої допомоги» дуже важливо правильно та своєчасно надати долікарську медичну допомогу потерпілому:

 • Укласти хворого, а при втраті свідомості і при появі блювоти повернути набік (щоб уникнути попадання блювотних мас в дихальні шляхи);
 • Забезпечити доступ свіжого повітря (розстебнути одяг, відкрити вікно);
 • Виміряти артеріальний тиск;
 • Не можна застосовувати антигіпертензивні препарати – різке падіння артеріального тиску призведе до ще більшого зменшення кровопостачання головного мозку, а препарат, прийнятий хворим перорально при порушеному ковтанні, може потрапити в дихальні шляхи та спричинити утруднення або зупинку дихання (асфіксію).

80 відсотків інсультів можна запобігти! Первинна профілактика інсульту – це комплекс заходів спрямованих на запобігання розвитку гострих порушень церебрального кровообігу, яка включає в себе: раціональне харчування, підтримування нормальної маси тіла, відмова від куріння та зловживання алкоголем, мінімізація стресових ситуацій (позитивні емоції, максимум доброзичливості і взаєморозуміння у відносинах з оточуючими людьми). Важливо регулярно контролювати артеріальний тиск, рівень цукру, холестерину в крові. При наявності захворювань серця та судин, цукрового діабету та інших, слід регулярно проходити медичні огляди і дотримуватися призначеного медикаментозного лікування.

Кваліфікована медична допомога хворим з інсультом надається в КНП «Міська клінічна лікарня №7» Харківської міської ради, розташованому за адресою:  вул. Салтівське шосе, 266, (к.т. 725-06-03).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Перейти до вмісту