Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно 1 грудня з 1988 року. Темою цього Дня в 2018 році вибрано гасло “Знай свій статус” як нагадування про те, що тестування на ВІЛ має важливе значення для розширення доступності лікування і забезпечення всім людям, що живуть з ВІЛ, можливості вести здорове і повноцінне життя.

ЮНЕЙДС (UNAIDS) на 2016-2021 р.р. затвердила стратегію “Прискорення заходів для припинення епідемії СНІДу до 2030 року” Ця стратегія має забезпечити до 2021 року обізнаність 90% людей щодо свого ВІЛ-статусу, 90% людей, обізнаних про свій позитивний ВІЛ-статус, матимуть доступ до антиретровірусної терапії, і 90% людей, що одержують лікування, досягнуть вірусної супресії.

ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблем охорони здоров’я: сьогодні у світі налічується приблизно 36,7 мільйонів ВІЛ-інфікованих, а більше 35 мільйонів чоловік померли з причин, пов’язаних з ВІЛ. Нині протягом життя антиретровірусну терапію (АРТ) отримують 54% дорослих, 43% дітей з ВІЛ-інфекцією та 76% вагітних і жінок з ВІЛ-інфекцією, що годують грудним молоком,.

Станом на 01.10.2018 р. на диспансерному обліку в м. Харкові перебуває 1 951 ВІЛ-інфікований громадян України і 15 іноземних громадян (у 2017 р. – 1733), в т.ч. 105 дітей (у 2017г. – 101), з яких у 23 діагноз ВІЛ-інфекція підтверджений (у 2017 г.- 26).

За 9 місяців 2018 року в м.Харкові вперше зареєстровано 250 ВІЛ-інфікованих (у 2017 – 228), в т.ч. 42 дитини, народжених від ВІЛ-інфікованих матерей.

Основним шляхом зараження в цьому році є статевий, який склав 55,9%, парентеральним шляхом при введенні наркотичних речовин інфікувалося 29,9% ВІЛ-позитивних.

Діагноз СНІД в поточному році поставлено 78 ВІЛ-інфікованим (у 2017 році – 110), а померло від СНІДу 32 людини (в 2017 році -29).

Джерело ВІЛ-інфекції – інфікована людина, що знаходиться у будь-якій стадії хвороби, у тому числі і в періоді інкубації. Основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

1) статевий;

2) парентеральний:

– серед людей, що вживають наркотики при використанні для введення наркотичних речовин загальних шприців, голок, ємностей для наркотичних речовин;

– в медичній практиці – при переливанні крові та її препаратів, пересадці органів і тканин;

– при проведенні пірсинга і нанесенні татуювань нестерильним інструментарієм;

3) вертикальний – від матері – дитині під час вагітності, пологів або при грудному вигодовуванні.

Вірус імунодефіциту людини є ретровірусом, що інфікує і руйнує клітини імунної системи CD4. Симптоми ВІЛ-інфекції проявляються в залежності від стадії хвороби. Упродовж перших декількох тижнів інфікування вірусом для людини може залишитися непоміченим або проявитися грипоподібним станом (лихоманка, головний біль, висип, біль в горлі).

З розвитком хвороби інфекція поступово виснажує імунну систему, у інфікованого може спостерігатися збільшення лімфовузлів, втрата ваги, лихоманка, діарея і кашель. За відсутності лікування через 10-15 років у ВІЛ-інфікованої людини розвивається синдром надбаного імунодефіциту (СНІД), для якого характерний розвиток таких тяжких захворювань, як туберкульоз, пневмоцистна пневмонія, тяжкі бактеріальні інфекції та онкологічні захворювання, зокрема лімфоми, саркома Капоши та інші.

Діагностика ВІЛ-інфекції грунтується на серологічних тестах, які виявляють наявність або відсутність антитіл до антигенів ВІЛ-1/2 і/або ВІЛ-p24. Антитіла до ВІЛ з’являються у 90-95% інфікованих впродовж 1 місяця після зараження, у 5-9% – через 6 місяців, у 0,5-1% –  в пізніші терміни.

Нині близько 19,5 млн чоловік у всьому світі отримують лікування від ВІЛ-інфекції, що дозволило скоротити кількість смертей, пов’язаних з СНІДом на 43% з 2003 року. На сьогодні тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, що приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку.

Всесвітня організація охорони здоров’я виділяє 4 основних напрямки діяльності, спрямованої на боротьбу з епідемією ВІЛ-інфекції та її наслідками:

  1. Попередження статевої передачі ВІЛ, що включає такі елементи, як навчання безпечній статевій поведінці, використання презервативів, лікування інших захворювань, що передаються статевим шляхом.
  2. Попередження передачі ВІЛ через кров шляхом постачання безпечних препаратів крові. Для цього проводять обстеження донорів крові та органів.
  3. Попередження передачі ВІЛ від матері до дитини шляхом поширення інформації щодо передачі ВІЛ-інфекції, консультування ВІЛ-інфікованих жінок, проведення хіміопрофілактики.
  4. Організація медичної допомоги та соціальної підтримки ВІЛ-інфікованим та їх сім’ям.

У м. Харкові кваліфікована медична допомога, а також консультації з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу надаються в КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», за адресою: вул. Боротьби, 6 (телефон для довідок 713-44-78, 392-29-83). В структуру закладу входять амбулаторно-поліклінічне відділення, денний стаціонар, відділ лабораторної діагностики, 2 кабінети анонімного обстеження, один з яких розташований на базі КНП «Міська студентська лікарня» Харківської міської ради за адресою: вул. Дарвіна, 8/10.

Інші матеріали

Перейти до вмісту