Skip to main content

ПНЕВМОНІЯ – СЕРЙОЗНА МЕДИКО-СОЦІАЛЬНА ПРОБЛЕМА В УСЬОМУ СВІТІ

Щорічно 12 листопада, починаючи з 2009 р., у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією, заснований з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії. В рамках цього Дня з 2009 р. був затверджений «Глобальний план дій по боротьбі з пневмонією і діареєю», який має на меті підвищити темпи боротьби проти пневмонії за допомогою поєднання заходів щодо захисту дітей від пневмонії, її профілактики та лікування.

На сьогоднішній день пневмонія залишається серйозною медико-соціальною проблемою в усьому світі. Ця підступна хвороба несе загрозу здоров’ю та життю не тільки дорослому населенню, але й на глобальному рівні є окремо взятою інфекційною причиною дитячої смертності – щорічно у світі помирає близько 1,4 млн дітей у віці до   5 років.

За даними статистики в м. Харкові за 9 міс. 2017 р. зареєстровано 3 342 випадки пневмонії серед населення (в 2016 р. – 3 876), з них дітей до 14 років – 946 (в 2016 р. –      1 084), підлітків у віці 15-18 років – 69 (в 2016 р. – 36), дорослого населення – 2 327 випадків (в 2016 р. – 2 756).

Пневмонія (запалення легенів) – гостре інфекційне захворювання, що характеризується вогнищевим ураженням респіраторних відділів легень і наявністю внутрішньо-альвеолярного ексудату.

Збудниками пневмонії можуть бути різні мікроорганізми: переважно бактерії (пневмококи, гемофільна паличка, стафілококи, стрептококи та ін.), віруси (респіраторно-синцитіальних вірус, риновіруси, аденовіруси та ін.), в рідкісних випадках грибки і паразити (аскариди, стронгілоїди і ін.). Також пневмонія може розвиватися внаслідок впливу неінфекційних факторів – травм грудної клітки, іонізуючого випромінювання, токсичних речовин, алергічних агентів.

До групи ризику по виникненню даного захворювання входять: діти до 5 років; люди у віці старше 65 років; особи з ослабленою імунною системою (хворі на цукровий діабет, СНІД, онкологічні захворювання та ін.); з вродженими вадами бронхо – легеневої системи; з хронічними захворюваннями (хвороби серця, пієлонефрит та ін.); люди, які страждають на бронхіальну астму; пацієнти, які тривалий час перебувають на постільному режимі; а також особи, які палять і зловживають спиртним. Крім того, ймовірність виникнення захворювання підвищується при переохолодженні, респіраторних захворюваннях, стресі, перевтомі.

Виділяють такі види пневмонії:

 1. Негоспітальна – інфікування відбулося поза лікувальним закладом.
 2. Госпітальна – виникає через 48 годин і більше після госпіталізації хворого в стаціонар по причині іншого захворювання.
 3. Аспіраційна – виникає в осіб, які перебувають у несвідомому стані (алкогольне сп’яніння, інсульт, кома, наркоз).
 4. Пневмонія осіб з тяжкими дефектами імунітету – вроджений імунодефіцит, ВІЛ-інфекція і т.д.

Прояви захворювання багато в чому залежать від збудника і обсягу ураження легеневої тканини. Однак, практично для всіх видів пневмонії характерні загальні симптоми: слабкість і стомлюваність, головний біль, озноб, пітливість, різке підвищення температури до 38-39,5°С, кашель (у перші дні – сухий, потім стає вологим з виділенням мокроти), біль в грудній клітці (на стороні пошкодженої легені), задишка при фізичному навантаженні і в спокої (чим більше вогнище запалення, тим вона сильніша), синюшність шкірних покривів, загальна слабкість, порушення сну, зниження апетиту , швидка стомлюваність, зниження працездатності.

У випадку тяжкого перебігу пневмонія протікає з розвитком легеневих і позалегеневих ускладнень. До легеневим ускладнень відносять набряк легень, обструктивний синдром, абсцес, гангрена легені, гостра дихальна недостатність, ексудативний плеврит. Серед позалегеневих ускладнень пневмонії часто розвиваються гостра серцево-легенева недостатність, ендокардит, міокардит, менінгіт і менінгоенцефаліт, гломерулонефрит, інфекційно-токсичний шок, анемія і т. д.

Основними методами діагностики захворювання є рентгенографія легенів і дослідження мокротиння. Пацієнти з пневмонією підлягають обов’язковій госпіталізації. Основний метод лікування – антибактеріальна терапія, призначена лікарем. Самолікування неприпустимо! При своєчасному і адекватному лікуванні пневмонія закінчується одужанням!

Щоб уникнути небезпечного захворювання і зберегти своє здоров’я, всім без винятку необхідно в першу чергу, вести здоровий спосіб життя і дотримуватися таких заходів профілактики:

 • повноцінне раціональне харчування;
 • фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі; загартовування;
 • відмова від куріння і зловживання алкоголем;
 • попередження переохолодження; в період епідемій ГРВІ дотримання протиепідемічних заходів;
 • комплексне лікування хронічних хвороб під контролем лікаря;
 • дотримання режиму праці та відпочинку; уникати перевтоми і стресових ситуацій;
 • періодичне провітрювання робочих і житлових приміщень; регулярні вологі прибирання.

Особливу увагу слід приділяти профілактиці пневмонії у дітей, яка передбачає обов’язкове виконання наступних заходів: виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя дитини; вакцинація проти кашлюку, кору, гемофільної інфекції та пневмокока; своєчасне лікування ГРВІ; дотримання правил особистої гігієни всіма членами сім’ї і санітарії в будинку.

У Харкові спеціалізована медична допомога надається в КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 13» розташованому за адресою: пр. Гагаріна 137 (контактний телефон 725-07-00).

 

 

Інші матеріали

Перейти до вмісту