Skip to main content
АНОНСИ – НОВИНИ – ОБ’ЯВИ – ПОВІДОМЛЕННЯ

ПОЛІПШИТИ ЯКІСТЬ ЖИТТЯ ПАЦІЄНТІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ, ЯКІ ЗІТКНУЛИСЯ З ПРОБЛЕМОЮ СМЕРТЕЛЬНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ

Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня за ініціативи Всесвітнього Альянсу паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, що підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

Цей День покликаний інформувати про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, звертати увагу на медичні, соціальні, практичні та духовні потреби людей, що мають невиліковні захворювання, і членів їх сімей; сприяти становленню і розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати і розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

За оцінками ВООЗ, в усьому світі щорічно паліативної медичної допомоги потребують 40 мільйонів людей, 78% з яких проживають у країнах з низьким і середнім рівнем доходу. На сьогоднішній день паліативну медичну допомогу отримують лише близько 14% людей, які мають в ній потребу.

Сучасна паліативна медицина вимагає наявності висококваліфікованих лікарських і медсестринських кадрів, що володіють знаннями в галузі клінічної медицини, фармакології, онкології і психіатрії та суворо дотримуються правил медичної етики та деонтології – збереження лікарської таємниці, відповідальність за життя і здоров’я хворих, підтримка професійних та налагодження довірчих взаємин з хворими та їхніми родичами.

Паліативна медична допомога – підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та членів їх сімей, які зіткнулися з проблемою смертельного захворювання, шляхом запобігання та полегшення страждань завдяки ранньому виявленню і точній оцінці виникаючих проблем; шляхом проведення адекватних медикаментозних втручань (при больовому синдромі та інших порушеннях життєдіяльності), також шляхом надання психосоціальної та моральної підтримки.

 Можна виділити групу хворих, яким, в першу чергу, потрібно надання паліативної допомоги:

– хворі на злоякісні новоутворення;

– хворі на СНІД в термінальній стадії;

– хворі неінфекційними хронічними прогресуючими захворюваннями в термінальній стадії розвитку (декомпенсація серцевої, легеневої, печінкової, ниркової недостатності, розсіяний склероз, важкі наслідки порушення мозкового кровообігу і т.д.).

Паліативна медична допомога необхідна також при багатьох інших патологічних станах – хворобі Паркінсона, ревматоїдному артриті, неврологічних захворюваннях, деменції, вроджених вадах і туберкульозі з лікарською стійкістю. Серед дорослого населення, що потребує паліативної допомоги, розповсюджені такі хронічні захворювання, як: серцево-судинні (38,5%), рак (34%), хронічні респіраторні захворювання (10,3%), СНІД (5,7%) і діабет (4,6%).

Слід зазначити, що біль – одна з найбільш частих і серйозних симптомів пацієнтів, які звертаються за паліативною медичною допомогою. У кінцевій стадії захворювання від помірного до гострого болю відчувають 80% хворих на СНІД або рак і 67% – із серцево-судинним захворюванням або хронічним обструктивним захворюванням легень.

Однією з форм паліативної допомоги є хоспіс – спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в останній стадії захворювання. Прогноз для життя таких хворих несприятливий – максимум 6 місяців.

Хоспісна допомога буває двох видів: стаціонарна та амбулаторна. Амбулаторна допомога здійснюється вдома у хворого бригадами виїзної служби хоспісу («хоспіс на дому»). Стаціонарна допомога здійснюється, в залежності від потреб хворого та його родини, в умовах цілодобового, денного або нічного перебування в стаціонарі. Родичам дозволяється відвідувати хворих, єдине обмеження для відвідування – стан здоров’я пацієнта.

У хоспісі тяжкохворим пацієнтам надається: кваліфікована медична допомога (підбір і проведення необхідної знеболюючої, симптоматичної терапії; організація паліативного лікування); психологічна/психотерапевтична допомога; необхідний догляд – задоволення практичних потреб пацієнтів (підбір харчування відповідно до лікарських рекомендацій – важкохворі пацієнти отримують кисень, зондове харчування). Крім цього, пацієнти хоспісу отримують соціальну підтримку, консультативну допомогу, а також санітарно-гігієнічний освіту.

Вся сукупність медико-соціальної та психологічної допомоги хворому спрямована на ліквідацію або зменшення больового синдрому та страху смерті при максимально можливому збереженні його свідомості та інтелектуальних здібностей. До кожного хворого в хоспісі застосовується фізичний (досягається створенням в стаціонарі умов, максимально наближених до домашніх) і психологічний (здійснюється на основі принципу індивідуального підходу з урахуванням його стану, духовних, релігійних та соціальних потреб) підхід.

У м. Харкові кваліфікована паліативна допомога, соціальна, медична та психологічна підтримка в термінальній стадії хвороби онкологічним хворим надається у відділенні «Хоспіс» (розрахований на 80 ліжок), що знаходиться на базі КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» Харківської міської ради за адресою:               пр. Московський, 195 (к.т. 725-24-67), дитячому населенню у відділенні паліативної допомоги – «Дитячий хоспіс» (розрахований на 20 ліжок), що знаходиться на базі           КНП «Міська дитяча лікарня №5» Харківської міської ради за адресою: ул.Танкопія, 43 (к.т. 725-06-93).

Паліативна та хоспісна допомога повинна бути доступна для всіх людей у будь-якому віці та для будь-яких хвороб! Паліативна допомога покликана покращувати якість життя невиліковно хворих пацієнтів та їх сімей, дати можливість прожити решту часу в найбільш комфортних умовах!

КУОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Інші матеріали

Перейти до вмісту