Skip to main content

РАННЯ ДІАГНОСТИКА ПЕРВИННОЇ ГЛАУКОМИ ВИКЛЮЧНО ВАЖЛИВА ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗОРУ

З 2008 року, з ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, хворих на глаукому, відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою, метою якого є залучення громадськості до вирішення проблем профілактики та лікування цієї недуги, до проходження регулярних обстежень з метою раннього виявлення захворювання та надання своєчасної медичної допомоги.

Це захворювання займає одне з перших місць серед причин невиліковної сліпоти і має важливе соціальне значення. За даними ВООЗ у всьому світі глаукомою страждає майже 70 млн осіб, а 4,5 млн повністю втратили зір. Фахівці прогнозують до 2020 року збільшення числа хворих глаукомою до 80 млн, пояснюючи це прискоренням процесу старіння населення.

В Україні 74% людей з інвалідністю по зору мають нейродегенеративні захворювання, серед яких на першому місці – глаукома.

У м. Харкові в 2017 р. діагноз глаукома був поставлений 8 997 чол. (в 2016 р. – 9 092), з них вперше – 4 315 чол. (в 2016 р. – 4 217), повторно – 4 682 чол. (в 2016 р. – 4 875). У структурі очних захворювань в 2017 р. глаукома склала 38,1% (в 2016 р. – 38%).

Глаукома – це тяжке хронічне захворювання ока, яке характеризується прогресуючим перебігом, при якому порушується відтік рідини з очного яблука – вона накопичується і призводить до підвищення внутрішньоочного тиску, в результаті чого руйнується зоровий нерв. У разі пізнього виявлення, при відсутності адекватного лікування, кровопостачання ока погіршується, зоровий нерв атрофується, звужується поле зору – прогресуючи, аж до сліпоти, втрачається зір. За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока – 9%.

Серед факторів підвищеного ризику виникнення захворювання найбільше значення мають: вік (старше 40 років), спадковість і сімейний анамнез, наявність супутньої судинної (атеросклероз, гіпертонічна хвороба) патології, ендокринної (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози) патології, травми ока, наявність в анамнезі життя перенесених в минулому хірургічних втручань. Куріння, хронічний стрес також можуть сприяти розвитку глаукоми.

Глаукома може розвиватися з різною швидкістю. У більшості випадків втрата зору відбувається непомітно, поступово, безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря, коли вже почався незворотний процес, і повернути або зберегти зір неможливо.

Варто обовязково звернути увагу на певні симптоми, і при їх виявленні, терміново звернутися до фахівців офтальмологів за медичною допомогою, оскільки поява перших ознак зміни зорових функцій вже можуть свідчити про наявність глаукоми, а саме: затуманення зору, поява “сітки” перед очима; наявність “веселкових кіл” при погляді на джерело світла (наприклад, на що світиться лампочку); почуття дискомфорту в оці, відчуття важкості і напруги; незначна різь в оці; почуття зволоження ока; погіршення здатності бачити в сутінках; незначні болі навколо очей; почервоніння раніше здорового ока; різке падіння гостроти зору.

Діагноз глаукоми визначається на підставі результатів проведених методів обстеження: огляду очного дна, визначення гостроти зору, вимірювання поля зору (на ранніх стадіях – комп’ютерна діагностика), визначення внутрішньоочного тиску (тонометрія, еластотонометрія), дослідження показників відтоку внутрішньоочної рідини (тонографія), вимірювання товщини рогівки.

Рання діагностика первинної глаукоми виключно важлива! Необхідно регулярно, 1 раз у 6 місяців, проходити профілактичні огляди офтальмологом і вимірювати внутрішньоочний тиск, який в нормі становить 16-25 мм рт. ст. при вимірюванні тонометром Маклакова.

Глаукома вимагає постійного спостереження, чіткого дотримання рекомендацій лікаря. Лікування, розпочате на початкових стадіях, дозволяє уповільнити прогресування глаукоми та зберегти зір. Терапія повинна бути спрямована на нормалізіцію внутрішньоочного тиску, поліпшення кровопостачання в сітківці і зоровому нерві, необхідна нейропротекція. У медицині застосовують медикаментозний, хірургічний і лазерний методи лікування.

Існують заходи профілактики глаукоми, які повинні дотримуватися як люди, які мають фактори ризику до розвитку цього захворювання, так і пацієнти, у яких вже почався процес, і які проходять лікування. Дотримання профілактичних заходів дасть можливість максимально відстрочити серйозні наслідки, які глаукома може завдати здоров’ю і якості життя, допоможе на тривалий час зберегти зір:

  • Важливо не перенапружуватися! Обмежити слід як фізичні навантаження, так і психоемоційні. Робоча діяльність повинна відповідати стану здоров’я. Не можна працювати або займатися будь-якою іншою діяльністю, яка вимагає тривалого перебування з нахиленою вперед головою.
  • Голову при роботі за комп’ютером або перегляді телевізора потрібно тримати рівно! Закидання голови шкідливі, як і нахили вперед. У тій же мірі зору нашкодити може креслення, малювання, в’язання, якщо довго сидіти з нахиленою головою. Дуже важливо, щоб кімната була добре освітлена. Зведіть до мінімуму перебування в темних (кінотеатр) і затемнених приміщеннях (перегляд телевізора), так як при цьому розширюється зіниця і може підвищуватися внутрішньоочний тиск. Обов’язкові 15-ти хвилинні перерви при зоровій роботі протягом кожної години!
  • Харчуйтеся повноцінно і раціонально! Регулярно включайте в свій раціон продукти, багаті антиоксидантами і цинком. Вітамін А захищає сітківку і покращує колірний і нічний зір, а жирні кислоти Омега-3 зменшують ризик розвитку синдрому «сухого ока» і запальних захворювань очей. Вживайте овочеві страви, рибу, фрукти, обмежте тваринні жири і цукор, міцний чай і каву.
  • Ведіть здоровий спосіб життя! Слід нормалізувати час повноцінного відпочинку і відновлення сил. Сон повинен бути не менше 8 годин на добу. Більше рухайтеся, частіше бувайте на свіжому повітрі! Відмовтеся від куріння! Куріння негативно позначається на кровопостачанні і транспортуванні кисню та інших необхідних корисних речовин до всіх структур очей.
  • Основне правило – регулярний контроль стану органів зору у офтальмолога!

Кваліфікована медична допомога хворим на глаукому або з підозрою на дане захворювання надається в КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня №14              ім. Л.Л. Гіршмана», який знаходиться за адресою: м. Харків, вул. О. Гончара, 5 (к.т. 700-76-71), а також в «глаукомному кабінеті» поліклінічного відділення цієї установи.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 

Інші матеріали

Перейти до вмісту